Hybrydowe samochody – najlepsze dla wygodnickich?

samochod

Jazda w korku bez ciągłego zmieniania biegów? Brak dodatkowych kosztów serwisowania i wymiany części? Niskie koszty paliwa? Właśnie to mogą zagwarantować samochody hybrydowe, które z roku na rok zyskują nowych entuzjastów. Czy to idealny pojazd dla osoby doceniającej wygodę? 

Auta hybrydowe mają już kilkanaście lat, ponieważ Toyota pierwszy seryjny model Prius wypuściła już w 1997 roku. Od tego czasu technologia hybryd poszła znacznie do przodu. Silniki hybrydowe stały się znacznie bardziej ekonomiczne i ekologiczne, palą niewiele, są przy tym praktycznie bezawaryjne i bezobsługowe dla właściciela samochodu.

Większa bezawaryjność i mniej części do wymiany 

W porównaniu do zwykłych silników te hybrydowe nie są tak skomplikowane w eksploatacji. Dzięki swojej specjalnej konstrukcji nie wykorzystuje się w nich takich często niszczących się elementów jak alternatory, paski klinowe czy sprzęgła. W efekcie można obniżyć koszty użytkowania, chociaż trzeba pamiętać, że auta te wymagają serwisowania w odpowiednich zakładach – niestety, technologia hybrydowa w Polsce nie jest tak szeroko znana.

Bezproblemowa jazda w mieście 

Samochody hybrydowe nie mają zwykłych skrzyń biegów – dzięki temu są znacznie łatwiejsze w obsłudze w przestrzeni miejskiej, na przykład w korkach. Ciągłe przerzucanie biegów i stosowanie sprzęgła może być męczące. W jeździe miejskiej, na krótkie dystanse, auta z napędem hybrydowym sprawdzają się świetnie.

Ładowanie hybrydy – o tym trzeba pamiętać 

W przypadku samochodów z silnikiem benzynowym czy diesla paliwo dolewa się do baku zwykle co tydzień przy przeciętnej jeździe. W przypadku samochodów hybrydowych trzeba przygotować się na codzienne ładowanie akumulatorów, gdy korzysta się z auta do dojazdów do pracy. Do ładowania wykorzystuje się specjalne przewody, potrzebne jest też oczywiście gniazdko, dlatego również pod tym kątem hybrydy zdecydowanie nie należą do najbardziej komfortowych aut. Wprawdzie auto nie zatrzyma się, gdy akumulator się wyczerpie, ponieważ ma jeszcze zwykły silnik benzynowy, to jednak jeżdżąc tylko na nim, będzie się generowało wyższe koszty.

Sprzedaż aut hybrydowych stale rośnie, a samochody hybrydowe Toyota cieszą się w Polsce największym powodzeniem. Chociaż przez wielu uznawane są za gadżet i ciekawostkę, ci, którzy mieli okazję nimi jeździć, są zwykle odmiennego zdania. Wygoda jazdy i obniżone koszty eksploatacji to coś, czym powinien wyróżniać się samochód idealny.

 

 

3,187 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Why ask?