Dlaczego zabawki edukacyjne mają sens?

zabawki

Różnorodność zabawek dostępnych w sklepie może przyprawić o zawrót głowy. Jedne są niezwykle proste w swej konstrukcji, inne natomiast mają mnóstwo różnych funkcji. Na półkach sklepowych możemy znaleźć zarówno takie, które uważane są za nudne i niewnoszące nic szczególnego w rozwój dziecka, jak i te, które szumnie nazywane są zabawkami edukacyjnymi. Sprawdźmy, czy ich kupno ma sens i kiedy optymalnie spełniają one swoją funkcję.

Znaczenie zabawek dla rozwoju dziecka

Zadaniem zabawek jest nie tylko dostarczenie rozrywki. Powinny one także wpływać na ogólny rozwój dziecka. W przypadku najmłodszych niezwykle ważne jest wypracowywanie odruchów oraz stymulowanie wzroku, słuchu i dotyku. Z czasem coraz bardziej zaawansowane zabawki dostarczają maluchowi konkretną wiedzę, rozwijają zdolności manualne, pamięć, wyobraźnię, a także uczą koncentracji i logicznego myślenia. Wiele gier i zabaw pełni także bardzo istotne funkcje poznawcze i społeczne (na przykład zabawa w dom).

Moda na zabawki edukacyjne

W obecnych czasach niezwykle silny nacisk kładziony jest na optymalny rozwój dziecka od samego początku jego życia. Z tego względu maty i zabawki edukacyjne zaczęły cieszyć się coraz większą popularnością. Są kolorowe, przykuwają uwagę i dostarczają wiele rozwijających bodźców. Wystarczy przejrzeć ofertę zabawek na stronie Merlin.pl, aby zauważyć, jak wielki mamy wybór i że z łatwością możemy odnaleźć coś interesującego dla dziecka w każdym wieku. Jednak musimy pamiętać, że sama zabawka to nie wszystko.

Optymalne wykorzystanie zabawki

Jeśli rodzicom wydaje się, że wystarczy kupić interaktywną zabawkę edukacyjną, aby zapewnić dziecku odpowiednią stymulację, to niestety są w błędzie. Niezwykle istotna jest także obecność osoby dorosłej, która wytłumaczy zasady jej działania i pokieruje zabawą tak, aby w pełni spełniała ona swoje zadanie. Jako przykład można podać domek z otworami o różnych kształtach, do których dziecko ma dopasować odpowiednie klocki. Jeśli nie wytłumaczymy zasad i nie pokierujemy delikatnie maluchem, to zanim zorientuje się, że klocek-konik ma trafić do otworu o kształcie konika, może się zniechęcić i stracić zainteresowanie. Dodatkowo czas spędzony z dzieckiem jest nieoceniony w zacieśnianiu więzów rodzinnych, a zmęczony pracą zawodową rodzic zrelaksuje się, wspominając swoje dzieciństwo.

 

1,092 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Why ask?