Jaka matka taka córka

Jakie wzorce przekazują rodzice?

Jaka matka taka córka czy to popularne powiedzenie ma w sobie, chociaż odrobinę prawdy, czy zakorzenione w naszej świadomości zdanie przyjmujemy jako pewnik?

Te i inne stereotypy podważono i potwierdzono na kolejnym spotkaniu LBC w Warszawie. Z kilku prelekcji najbardziej zaintrygowało mnie wystąpienie LIDII TRAWIŃSKIEJ – dietetyka klinicznego, współzałożycielki i członka zarządu Centrum Medycznego VIMED, popularyzatorki wiedzy o zdrowym stylu życia.

Na kilku przykładach starała się nam udowodnić, że ponosimy odpowiedzialność za zdrowie, jakość i długość życia naszych dzieci stosując zdrową lub nie zdrową dietę.

Trzymamy się utartych schematów posiłki, które spożywamy zawierają zbyt dużo białka zwierzęcego, powoduje ono choroby cywilizacji. Padały szokujące fakty dotyczące produkcji ekologicznych obiadków dla dzieci, w których znajdują się ścięgna i chrząstki z kurczaka, ponieważ mięso od kości oddzielane jest mechanicznie przez wyciskanie z korpusa. Zaskakujące jest to, że metoda ta zgodna jest z normami unijnymi.

Natomiast mleko krowie, podstawa diety dziecięcej zawiera mocno alergizującą kazeinę, która może też powodować choroby nowotworowe.

LIDIA TRAWIŃSKA w swojej klinice stosuje metodę Dr Cambella (profesora dietetyki z Uniwersytetu Cornell) jego dieta oparta jest na długoletnich badaniach dotyczących wpływu na nasze zdrowie białka odzwierzęcego.

Profesor tak mówi o swoich badaniach

„Dzięki swoim badaniach zauważyłem, że korzyści spożywania diety opierającej się na pokarmach roślinnych są o wiele bardziej różnorodne i imponujące niż rezultaty zażywania leków czy poddawania się operacjom. Chorobom takim jak: choroby wieńcowe, rak, cukrzyca, nadciśnienie, artretyzm, katarakty, choroba Alzheimera, impotencja i inne przewlekłym chorobom można w większości zapobiec. W dodatku istnieją też imponujące dowody na to, że dietą wegańską można powstrzymać,   a czasami wyleczyć zaawansowaną chorobę wieńcową, raka, cukrzycę, etc.“

Endorfina miejsce spotkań LBC

Powinnyśmy spożywać więcej owoców i warzyw, które przy odpowiednio zbilansowanej diecie zapewnią nam podaż białka znacznie lepiej przyswajalnego przez nasz organizm niż białko zwierzęce.

Powrót do diety naszych babek gdzie w kuchni królowały zioła, warzywa i kasze a mięso spożywane było sporadycznie wydaje się dobrym wyborem, aby cieszyć się długo zdrowiem.

Na koniec dostałyśmy przepis na zdrową ziołową herbatkę

Herbata  Rooibos  1kg

Skrzyp polny 100g

Melisa 100g

Rumianek 100 g

Mięta 100g

Pokrzywa 100g

Trawa Cytrynowa 100g

Sewia 100g

Mieszamy miażdżąc palcami.

Temperatura parzenia 80  stopni Celsjusza

1,732 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Why ask?