Odpowiednia profilaktyka a rak piersi

Wiele kobiet w Polsce, a także na świecie, bardzo mylnie sądzi, że problematyka raka piersi ich nie dotyczy. Nic bardziej mylnego, ponieważ to właśnie kobiety są najbardziej narażone na zachorowanie na tego typu nowotwór złośliwy. Jest jednak dobra informacja. Drogie Panie – rak piersi wcześnie wykryty jest niemal w 100% wyleczalny! Do tego konieczne są jednak regularnie prowadzone badania diagnostyczne. Chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytajcie artykuł.

Mammografia

Metoda ta polega na badaniu struktury piersi przy zastosowanie promieni rentgenowskich, które pozwalają na wykrycie guzków lub innych nieprawidłowości piersi na etapie, kiedy są one niewyczuwalne przez kobietę czy też lekarza. Za pomocą mammografii w łatwy sposób można wykryć na zdjęciu drobne, małe punkciki, które odpowiadają zwapnieniu w tkance piersi bądź w naczyniach krwionośnych. Takie właśnie zmiany mogą być niestety siedliskiem nowotworu złośliwego, w przy przypadku – raka piersi. Warto zaznaczyć, że zastosowanie mammografii w procesie diagnozy nowotworów piersi jest niezwykle cenne, ponieważ zwiększa szanse wyleczenia choroby, która zostanie dzięki temu wykryta we wczesnym jej etapie. Jeśli jeszcze nie byłyście na mammografii, to przy najbliższej okazji warto zrobić takie badanie. Wykonane zostaną wówczas 2 zdjęcia każdej piersi. Dla większości kobiet podczas ucisku stosowanego podczas tego badania, konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości i pozwalający dzięki temu obniżyć dawkę promieniowania rentgenowskiego jest uczuciem chwilowego dyskomfortu, niewiele pań odczuwa wówczas ból.

Warto zapobiegać

Liczne badania kliniczne wykazały, że wśród kobiet w grupie wiekowej od 50 do 69 lat, które miały wykonywane badania mammograficzne regularnie co rok lub co dwa lata, nastąpiło zmniejszenie umieralności o 25-30%! Jeśli niektóre z was z powodu zbyt zwłókniałej tkanki biustu nie mogły przystąpić do mammografii, wówczas zalecana jest ultrasonografia piersi, czyli badanie polegające na wykorzystaniu ultradźwięków, emitowanych przez sondę przyłożoną do skóry nasmarowanej specjalnym żelem. Takie profilaktyczne badanie USG piersi należy wykonywać raz w roku, a zaleca się je kobietom poniżej 40. roku życia. Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu wiele kobiet zdecyduje się na profilaktyczne badania. Czytelników, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat raka odsyłam tutaj. Wszystkim natomiast życzę dużo zdrowia!

2,416 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?