Dolina Młodości

„Dolina Młodości” tak reklamuje się Świeradów-Zdrój jadąc tam myślałam, że to dobre hasło reklamowe w dobie kultu młodości, ale okazało się, że nazwa nie jest przesadzona.

Świeradów-Zdrój małe miasteczko położone u stóp Gór Izerskich, słynie z unikatowych kuracji radonowych.

Radon gaz szlachetny, który pobudza system hormonalny i immunologiczny oraz uśmierza ból.

Urokliwy kurort z bajkowa architekturą jakby wyjętą z pocztówek Bożonarodzeniowych, otoczony jest górami porośniętymi lasami świerkowymi. Szlaki turystyczne dostępne są nawet zima a najdłuższa trasa zjazdowa dla narciarzy z kolejka gondolową na Stogu Izerskim ma 2500m długości. Dla miłośników nart biegowych przygotowano szlaki na Zajęczniku i Stogu Izerskim przy górnej stacji gondolowej. Latem można uprawiać tu turystykę rowerową.

Radon przesyca powietrze, glebę i wody Świeradowa jest niezwykle skuteczny w procesach leczniczych wielu chorób. Kuracja radonowa korzystnie wpływa na poziom hormonów, stymuluje hormony płciowe u Kobiet i męższczyzn, co przyczynia się do zwiększenia libido i poprawia samopoczucie.

Przyspiesza procesy regenerujące, działa leczniczo na skórę szkielet i mięśnie, pomocny jest w leczeniu chorób metabolicznych nadczynności tarczycy, cukrzycy, chorobach kardiologicznych, miażdżycy, schorzeniach reumatologicznych oraz górnych dróg oddechowych. Kuracja radonowa wzbogacona jest o kąpiele i okłady borowinowe oraz parafinowe. Schorzenia układu nerwowego i oddechowego leczone są dodatkowo kąpielami w wywarze z kory świerkowej.

Więcej na temat leczenia radonem, ziołami czy profilaktyki chorób kręgosłupa można dowiedzieć się biorąc udział w niezwykle ciekawych wykładach lekarza ordynatora Szpitala Uzdrowiskowego dla Dzieci Justyny Schmidt, które zdecydowanie polecam.

Kiedyś do Świeradowa można było dojechać bezpośrednio pociągiem, jednak teraz pociąg dojeżdża tylko do Jeleniej Góry. Z Jeleniej Góry kursują autobusy PKS i busy firmy Sław-trans. W Domu Zdrojowym niestety brakuje informacji o możliwościach dojazdu.

Bliskość granicy Niemieckiej i Czeskiej powoduje, że miasteczko jest doskonała bazą wypadową do Pragi (150km), Drezna(165km), Berlina(200km), liczne biura turystyczne organizują tam wycieczki, z których warto skorzystać, bo cena jest przystępna.

Do Świeradowa-Zdroju na pewno wrócę w maju nie tylko dla podratowania zdrowia i górskich wędrówek, ale żeby zobaczyć kwitnące rododendrony, z których miasto słynie ich wielkość i ilość naprawdę mnie zadziwiła.

2,530 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?