Szlakiem polskich seriali

Wracając do mojego ulubionego cyklu wakacyjnych, weekendowych wycieczek i odkrywania miejsc jeszcze mi nieznanych tym razem cel to Glinianka niedaleko Otwocka.

Dojazd z Warszawy Trasą Lubelską na wysokości Woli Karczewskiej należy skręcić w lewo, można też dojechać autobusem 720. Skąd pomysł aby wybrać się właśnie do Glinianki? W tej miejscowości mieści się urokliwy drewniany kościółek w którym kręcone były sceny z serialu Ojciec Mateusz. Lubię zobaczyć filmowe plenery w realu :) .

Świder rzeka

Zanim dojedziemy do celu podróży warto skręcić do Woli Karczewskiej i tu zrobić sobie przerwę w podróży w pobliżu tamy na Świdrze. Zwłaszcza w upalny dzień jest tu przyjemnie, wieje od rzeki chłodem a miejsce jest urokliwe. Dolina  Świdra to rezerwatem przyrody w obszarze miast Otwocka i Józefowa oraz gmina Wiązowna, Kołbiel i Siennica. Rezerwat w gminie Kołbiel leży w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, częściowo obejmuje doliny rzek: Świdra i Mieni. Przyroda jest tu nienaruszona ręką człowieka dzika piękna i niebezpieczna, wyjątek stanowi tama w Woli Karczewskiej.

świder_tama_Wola-Karczewska

świder

Po przerwie ruszamy dalej do celu nasze podróży.

kościół

Kościół w Gliniance został pobudowany w drugiej połowie XVIII w. na małym wzniesieniu.

„Świątynia to piękna drewniana jednonawowa budowla na planie prostokąta, z wyodrębnionym zewnątrz prezbiterium, zamkniętym trójbocznie. Ma kryty gontem dach, a na nim smukłą wieżę sygnaturkę. Wnętrze ma wystrój barokowo-ludowy. W bocznym ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej Glinieckiej w srebrnych szatach i pozłacanych koronach. Całości dopełnia komponująca się z bryłą kościoła zabytkowa dzwonnica i oryginalna kamienna droga krzyżowa.”

plebania w Gliniankce

Z boku kościoła mieści sie plebania pobudowana w podobnym stylu co kościół.

kościół_wnętrze

Niestety do świątyni nie wpada zbyt dużo światła dlatego zdjęcia z wnętrz nie wyszły zbyt dobrze.  Wstawione pojedyńcze zdjęcie nie oddaje uroku tego miejsca tu trzeba po prostu przyjechać.

1,831 total views, 7 views today

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Why ask?